Каква е връзката между интелектуална и индустриална собственост и авторски права е важен въпрос, особено щом се касае до тяхната защита. Разграничаването и познаването на тези три понятия е ключово за всеки отделен човек или компания в ролята им на създатели както на продукти и услуги, така и на изобретения, произведения на изкуството, дизайни, символи, процеси и други интелектуални творби.
Интелектуална собственост е широкото родово понятие, обхващащо индустриалната собственост, авторското право и други сродни права. Тя включва обекти, които са продукт на човешкия интелект (макар и да се появява намесата на изкуствен интелект и в тази сфера) и се явяват резултат от мисловни процеси и намесата на въображението, материализирани по един или друг начин.
![](https://ipfabrika.com/wp-content/uploads/2024/03/1-1024x1024.png)
Индустриалната собственост, от своя страна, е по-тясно видово понятие, което включва изобретения, полезни модели, промишлен дизайн, означения (марки, фирмени имена и географски означения) и търговска тайна. Обектите на индустриалната собственост са създадени вследствие на вложен умствен труд, но посредством индустриални средства. Например кафеварката е изобретение, плод на множество идеи, чиято реализация не би била възможна без материали, сглобки, схеми и др. Възникването им се обективира, но и регистрира. За цел улеснение – представете си, че регистрацията е моментът, в който „индустриалното“ се намесва.
Авторското право и сродните му права също са следствие от интелектуална дейност и са вид интелектуална собственост. Те обаче възникват с обективиране и не подлежат на регистрационен режим. Индустрията им помага, но не дотам, че да измести интелекта и авторството на човека.