Снимка: EUIPO
Данни от митнически конфискации в ЕС показват, че около 54% от внесените фалшиви и пиратски продукти между 2017 и 2019 г. са били продадени на потребители, запознати с техния произход. Делът на хората, които съзнателно търсят имитации, се различава според вида на продукта, вариращ от 11% за химикали и до 57,3% за електроуреди.
Според статистиките на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO) от миналата година по-голямата част от българите също съзнателно правят избор да закупят фалшификати. Интересно е, че тази тенденция обхваща не само модната индустрия и електрическите уреди, а дори сектори като фармацевтика и хранително-вкусова промишленост.
Доклад от 2023 г. показва, че се установяват няколко фактора, които определят както умишленото търсене, така и непреднамерената склонност към купуване на фалшификати. Повечето от тези фактори са социално-икономически и са свързани със самия продукт (напр. неговата цена или възприемано качество), със социалната среда, в която се намира потребителят, и най-вече с качества на отделния потребител:
- общото му икономическо състояние (повлияно от приходи, разходи и др.) – по-високият БВП на глава от населението в дадена държава е свързан с по-малък внос на фалшификати;
- нивото на информираност на пазара на национално ниво и ниво ЕС;
- познанията за фалшифицирането и пиратството и отношението към тях;
- дали съществува превенция и работеща система за рестрикции, свързани с покупката и потреблението на фалшифицирана или пиратска стока.
Интересно от демографска гледна точка е, че хората на възраст над 65 години са по-малко склонни съзнателно да избират имитации. За сметка на това младите хора са сред най-честите купувачи на фалшификати. Една от причините е, че възрастните по-рядко правят онлайн поръчки. За сметка на това, колкото по-млади са хората, често толкова по-силен е стремежът им да следват модни тенденции, да търсят конкретни марки, да подражават в начина на живот на знаменитости.
Съзнавайки опасността, която се крие в този предразсъдък, и ролята, която модата има, обществото се стреми да направи темата по-достъпна, а не само правна и административна. На 29 март Седмицата на модата в София (Sofia Fashion Week SS 2024) се превръща в сцена на значима дискусия за фалшифицирането в модната индустрия чрез модното ревю Fight Fake. Инициативата, водена от гръцкия дизайнер Джон Пан и подкрепена от Патентното ведомство на Република България и EUIPO, има за цел да хвърли светлина върху значението на информираността за интелектуалната собственост в борбата с разпространението на модните фалшификати. Fight Fake се основава на успеха на предишни събития, насочени към повишаване на осведомеността на потребителите относно отрицателните последици от фалшивите дизайни и критичната необходимост от зачитане на правата на интелектуална собственост на създателите. В близките 5 години примери за подобни събития са модното ревю на Athens Xclusive Designers Week 2019 г. в партньорство с Гръцката организация за индустриална собственост, както и кампанията GUERRILLA през 2023 г., проведена съвместно с Испанското ведомство за патенти и търговски марки (OEPM) като част от Седмицата на модата в Мадрид.
Факт е, че подобни инициативи имат превантивна цел и се стремят да осведомят потребителите, но правят опит и да разберат намеренията им. И все пак, мотивите за фалшифицирането не оправдават факта на неговото извършване. При подозрения, че Вашите обекти на интелектуална собственост са обект на подобни нарушения, не се колебайте да се свържете с екипа ни.