Със знаците за качество (географски означения, означения за произход) се защитават и популяризират произходът, традициите и уникалните характеристики на множество типични продукти в рамките на ЕС.
Географските означения като например „ирландско уиски“, „баварска бира“ и „тосканско вино“ защитават регистрираните под шапката им продукти от злоупотреба или имитация на регистрираното наименование и са гарант за автентичния произход на продукта. С развитието на свободния пазар в рамките на ЕС се въвежда необходимост продуктите да бъдат защитени по единен начин откъм произход с цел по-лесна и достъпна разпознаваемост, гарантиране на качество и оригиналност.
На 23.04.2024 г. в Официалния вестник на ЕС е публикуван Регламент (ЕС) 2024/1143 на Европейския парламент и Съвета относно географските означения за вина, спиртни напитки и селскостопански продукти, както и за храните с традиционно специфичен характер и незадължителните термини за качество за селскостопанските продукти. С него се изменят регламенти (ЕС) № 1308/2013, (ЕС) 2019/787 и (ЕС) 2019/1753 и се отменя Регламент (ЕС) № 1151/2012. Следва да се отбележи, че въпросните обекти не попадат в рамките на Закона за марките и географските означения на Република България, затова у нас се прилага директно Регламентът.
Считано от 13.05.2024 г. в рамките на законодателството на ЕС в областта на интелектуалната собственост ще настъпят изменения в областта на географските означения, целящи да консолидират съществуващите досега уредби и процедури в единна рамка, с което се цели повишение ефективността на процеса на регистрация на географските означения. Тази стъпка е доказателство за ангажимента на ЕС да подкрепя правата на интелектуална собственост на производителите в целия ЕС.
Съгласно новия регламент в обозримото бъдеще EUIPO е натоварена със задачата да създаде и поддържа Регистър на Съюза за географските означения по подобие на функциониращия Регистър за търговски марки на ЕС. За тази цел с Регламента се предвижда уеднаквена процедура за регистрация и защита на географските означения за ДЧ на ЕС.
Обобщено измененията се свеждат до:
- Въвеждане на единна правна рамка и съкратена процедура за регистрация: различните правила за процедурите и защитата на географските означения са обединени за трите сектора (храни, вино и спиртни напитки), което води до единна опростена процедура за регистрация на географско означение за кандидати от ЕС и извън ЕС. Очаква се тази по-опростена правна рамка с по-кратки срокове за регистрация да увеличи привлекателността на схемите за производителите, особено в държавите с по-малко географски означения;
- Новите правила увеличават защитата на географските означения, използвани като съставка в преработен продукт, и на продуктите с географски означения, продавани онлайн. Новият регламент също така ще защитава наименованията на географски означения в системата за имена на домейни, като задължава държавите-членки да блокират на своя територия имена на домейни, които могат да нарушават наименование на географско означение;
- Признаване на устойчиви практики: производителите ще могат да обозначават своите продукти по отношение на екологичната, социалната или икономическата устойчивост (ЕSG policies), включително хуманното отношение към животните.
- Правомощия на групите производители: по силата на новите правила ДЧ ще могат да създадат доброволна система на признати групи от притежатели на географски означения. За да се повиши популярността и значимостта на системата, тези групи ще бъдат оправомощени да управляват, налагат и развиват своите географски означения, като по този начин спомагат за уеднаквяване на практиките в областта.
Правоприлагането в областта на географските означения остава отговорност на държавите членки. То включва контрол върху правилното използване на регистрираните наименования и борба с измамите при производството, продажбата и използването на географски означения. На ниво ЕС Комисията продължава да отговаря за регистрацията, изменението и заличаването на регистрациите.
Изображение: travnikovstudio, Canva Pro